ICDL Fondacija je međunarodna organizacija posvećena podizanju standarda digitalne kompetencije u radnoj snazi, obrazovanju i društvu. Programi sertifikacije, zahvaljujući aktivnoj mreži u više od 100 zemalja, omogućavaju pojedincima i organizacijama da procene, izgrade i potvrde svoju kompetenciju u korišćenju računara i digitalnih alata prema globalno priznatom ICDL standardu. Kao neprofitno društveno preduzeće, ICDL Fondacija ima benefit od jedinstvene podrške stručnjaka iz nacionalnih društava informatičara i partnera širom sveta kako bi razvili vendorski nezavisne standarde koji definišu veštine i znanja potrebna za efikasno korišćenje digitalne tehnologije. Za kvalitetniji program saradnja se realizuje sa partnerima iz oblasti obrazovanja, lokalnim i regionalnim vlastima, nacionalnim vladama, međunarodnim razvojnim organizacijama kao i poslodavcima iz javnog i privatnog sektora u svim sektorima. Kvalitet i reputacija ICDL-a izgrađeni su zahvaljujući više od dvadeset godina iskustva u pružanju programa sertifikacije za preko 15 miliona ljudi i na više od 40 jezika širom sveta, sa više od 2,5 miliona ICDL testova na godišnjem nivou. Uspeh održava stalna inovacija u razvoju programa sertifikata, posvećenost rigoroznim metodologijama ispitivanja i dosledno pridržavanje standardima obezbeđenja kvaliteta. ICDL Fondacija podržava inicijative nacionalnih operatora programa u Evropi i arapskim državama iz sedišta u Dablinu, Irska i iz ICDL kancelarije u Briselu, Belgija. Takođe su uspostavljene tri regionalne operacije - ICDL Afrika (sa sedištem u Ruandi), ICDL Azija (sa sedištem u Singapuru) i ICDL Amerika (sa sedištem u Panami). Sve akcije ICDL Fondacije uključuju blisku saradnju sa regionalnim, nacionalnim i lokalnim partnerima u cilju razvoja globalne mreže ICDL akreditovanih testnih centara.
Misija ICDL Fondacije je da osposobi pojedince, organizacije i društvo u veštom korišćenju informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) kroz razvoj, promociju i sertifikacione programe širom sveta.
Vrednosti ICDL Fondacije su:
Programe za sertifikaciju ICDL Fondacije osmišljavaju, potvrđuju i odobravaju akademici i stručnjaci iz industrije iz celog sveta. Konstantno se razvija asortiman programa sertifikacije, u skladu sa potrebama tržišta i tehnološkim napretkom.
ICDL Fondacija definiše standarde osiguranja kvaliteta kojih se svi nacionalni operateri moraju pridržavati u primeni i promociji ICDL programa sertifikacije. Redovno se vrši provera rada nacionalnih operatera, a rad ovlašćenih testnih centara proveravaju nacionalni operateri. Ove provere osiguravaju da su programi širom sveta konzistentni sa ICDL standardima osiguranja kvaliteta i da se time odražava međunarodna reputacija kvaliteta naših programa.
ICDL Fondacija posvećena je razvoju, promociji i i pružanju kvaliteta programa sertifikovanja kako bi omogućila stručno korišćenje IKT-a koji osnažuje pojedince, organizacije i društva širom sveta. Kako bi udovoljilo potrebama svih korisnika, ICDL Fondacija uspostavila je sistem upravljanja kvalitetom zasnovan na međunarodno priznatom standardu kvaliteta ISO 9001: 2015. Pridržavanje ovog standarda osigurava da procesi koje ICDL Fondacija koristi za razvoj i podršku programima sertifikacije budu efikasni, efektni i podložni stalnom ocenjivanju i unapređenju.
1995 – CEPIS radna grupa kreira ECDL koncept 1995. Council of European Professional Informatics Societies (CEPIS) oformio je radnu grupu, podržanu od European Commission kroz ESPRIT istraživački program, da bi se ispitalo kako podići nivo digitalne pismenosti širom Evrope. Novi sertifikacioni program je lansiran kao European Computer Driving Licence (ECDL) u Švedskoj avgusta 1996. 1997 – Osnovana ECDL Fondacija ECDL je brzo prihvaćen širom Evrope, i bila je jasna potreba za projektom upostavljanja centralnog koordinacionog tela kako bi se osigurao konzistentni visoki standard implementacije u svim zemljama Evrope. 8. januara 1997. g. osnovana je ECDL Fondacija, neprofitna organizacija, sa sedištem u Dablinu, Irska. 1999 – predstavljen ICDL S’ obzirom da je ECDL stekao veliki značaj u Evropi, sa brojem kandidata od preko milion i nastavkom rasta, takav uspeh je privukao pažnju zemljama van Evrope. ECDL je tada uveden van Evrope a program sertifikacije je postao poznat kao ICDL (International Computer Driving Licence). Društva informatičara i međunarodne organizacije u Africi i Južnoj Americi su počele sa promocijom ICDL-a, a prekretnica je postignuta 1999. g. kada je UNESCO, preko kancelarije u Kairu, potpisala sporazum sa ECDL Fondacijom i postala Nacionalni operator za nekoliko arapskih država. Ubrzo nakon toga ICDL je „lansiran“ na tržište Severne Amerike i Azije. 2003 – Predstavljen ECDL Advanced (napredni nivoi) ECDL Fondacija proširila je svoj program 2003. godine, predstavljanjem ECDL Advanced - programa sertifikacije visokog nivoa, namenjenog onima koji su uspešno dostigli nivoe ECDL veština i žele da dodatno poboljšaju svoje znanje. 2009 – Preko 9 miliona kandidata ECDL Fondacija je sada prepoznata kao verodostojan međunarodni glas kad je upitanju digitalna pismenost. Sarađuje sa ostalim međunarodnim organizacijama na daljoj promociji digitalne pismenosti kao važan saradnik za povećanje ekonomske i socijalne kohezije. U februaru 2009, José Manuel Barroso, Predsednik Evropske komisije je postao 9-milioniti ECDL kandidat na ceremoniji koja je isticala i uspeh ECDL programa i potrebu za ulaganjem u digitalne veštine. 2013 – Preko 12 miliona kandidata ECDL Fondacija nastavlja saradnju sa svojim nacionalnim operaterima na proširenju dometa svojih programa sertifikacije kroz međunarodnu mrežu od oko 24 000 testnih centara. 2015 – Preko 14 miliona kandidata