ICDL je vodeći sertifikacioni program digitalnih veština koji pomaže razvoj i kroz test potvrdu veština u korišćenju računara i aplikacija. ICDL sadrži više modula što olakšava nastavnicima i profesorima da naprave izbor koji će pomoći đacima i studentima u razvoju digitalnih veština. Škole širom sveta rade po ICDL standardu. Programi su napravljeni po rigoroznim i visokim standardima iz celog sveta, a đaci i studenti mogu imati koristi od međunarodno priznatog sertifikata koji je mapiran u brojnim okvirima kvalifikacija i standarda a koji se integrišu sa nastavnim programima u nekoliko zemalja. Do danas ICDL broji preko 16.000.000 kandidata, negde zahvaljujući hiljadama škola, koledža i univerziteta koje su prihvaatile ICDL kao način za razvijanje i potvrđivanje digitalnih veština svojih učenika.
Moduli koje ICDL Digital Student obuhvata su:
USA – Ujedinjene Američke Države ICDL je zvanično prepoznat jer je usklađen sa ISTE Standardima. ISTE globalna organizacija posvećena obrazovnoj tehnologiji, kreirala je ISTE standarde kako bi pružila okvir koji pomaže nastavnicima da promeni učenje uz upotrebu tehnologije. ICDL je dobio ISTE Pečat usklađivanja maja 2017. Rumunija ICDL je prihvaćen jer je ekvivalentan sa testom iz digitalne pismenosti na bečelor studijama u Rumuniji. Kako je prepoznat od strane Ministarstva prosvete, studentima je omogućeno da biraju između klasičnog državnog ispita i ECDL sertifikacionog testa i time dobiju međunarodnu prepoznatu kvalifikaciju. Italija Brojni univerziteti u Italiji priznaju ECDL sertifikat, za šta studenti dobiju akademske kredite, a neki zahtevaju ECDL kao preduslov za određene studije. Bocconi University u Milanu zahteva ECDL sertifikat za većinu diplomskih programa. UK – Velika Britanija Sertifikat digitalnih veština vam omogućava upis na univerzitete u Velikoj Britaniji. ECDL sertifikat naprednih modula vredi 24 UCAS bodova, što možete iskoristiti kao uslov za upis na mnoge univerzitetske kurseve širom zemlje.
ICDL je mapiran u nacionalnim kvalifikacionim okvirima u nekoliko zemalja u i izvan Evrope. Kvalifikacioni okviri olakšavaju poređenje kvalifikacija i sertifikacija među različitim zemljama. Širom Evrope hiljade škola koristi ICDL program za sertifikovanje digitalnih veština svojih studenata i zaposlenih. Zahvaljujući fleksibilnosti samog ICDL programa škole mogu da izaberu module koje će pomoći u izgradnji digitalnih veština njihovih studenata.
I u privatnom i u poslovnom životu upotreba tehnologija je neophodna. Postoji možda par poslova koja ne zahtevaju upotrebu računara ali vladine i komercijalne usluge, kao što su pregled poreza, provera važnosti zdravstvenog osiguranja, zakazivanje pregleda ili termina za izdavanje ličnih dokumenata, poručivanje knjiga i sl. sve više obavlja onlajn. Ukratko, niko ne može bez digitalnih veština. Ali kao što ne možemo proći bez digitalnih veština, tako se i niko ne rađa sa sposobnošću da koristi računar. Digitalne kompetencije se moraju naučiti. ‘Digital natives’ („rođeni digitalni“) ne postoje već su kreirani kroz učenje. Digitalne veštine, od osnovne digitalne pismenosti - rada sa fajlovima i folderima i upoznavanja interneta, do naprednijeg kodiranja, razvijanja „informatičke pismenosti“ i razumevanja kako ostati bezbedan na mreži, trebalo bi da budu ključni deo obrazovanja mladih osoba. Biti opremljen pravim digitalnim veštinama znači biti opremljen za budućnost i u poslu i u životu.
Postoji mnogo načina da naučimo kako da koristimo računar, ali istraživanja koja su sproveli ICDL partneri Evrope pokazuju da je dokazivanje stečenih veština samom sertifikacijom ključno za potvrdu korisnih kompetencija. Studija u Austriji upoređivala je ljudsku percepciju o njihovim digitalnim veštinama sa realnošću. 94% učesnika smatralo je da su njihove digitalne veštine „prosečne“ do „veoma dobre“. Nakon izvršenog testa samo je 39% položilo. Paralelna studija sprovedena u Švajcarskoj došla je do rezultata da su ljudi koji posedju sertifikat 24% bolji od proseka u praktičnim testovima digitalnih veština. I druge studije u i izvan Evrope su pokazale slične rezultate. Pored dokazivanja stečenih veština, sertifikacija potvrđuje i kvalitet obuke pokazujući da su studenti zaista naučili tematiku.